TradeMachines folgen

Wojny handlowe - fakty: jakie sektory gospodarcze są nimi najbardziej dotknięte?

Pressemitteilung   •   Mai 29, 2019 08:40 CEST

Wojny handlowe - fakty: jakie sektory gospodarcze są nimi najbardziej dotknięte?

Od stycznia 2018 r. spór handlowy między USA a Chinami stale się pogłębia, narażając setki firm, miejsc pracy i siłę nabywczą w obydwu krajach. Tak naprawdę, nie jest już istotne, kto ma rację, a kto się myli - największa wojna handlowa w historii staje się powoli, aczkolwiek sukcesywnie walką o zachowanie twarzy.

Pomimo licznych i długich rozmów handlowych dwie największe gospodarki świata nie potrafiły dojść do porozumienia - inaczej aniżeli miało to miejsce w przypadku nowej umowy handlowej między USA, Meksykiem i Kanadą (USMCA).

Interaktywna infografika zredagowana przez TradeMachines sięga początku i wyjaśnia przyczyny tej wojny handlowej oraz przedstawia możliwe skutki długotrwałego sporu gospodarczego. Jeśli nie byłeś dotychczas na bieżąco, jest to dobry moment by nadrobić zaległości.

Czy protekcjonizm jest rozwiązaniem problemu deficytu handlowego kraju?

Od czasu przystąpienia Chin do WTO (Światowej Organizacji Handlu) w 2001 r. amerykański deficyt handlowy (z Chinami) wzrósł 4,5-krotnie. Jednak Chiny nie ponoszą tutaj żadnej winy: amerykańskie firmy wykorzystały naturalne zasoby królestwa środka, wytwarzając za granicą wszelkiego rodzaju towary i importując je do USA.

Pośród innych przyczyn wyjaśniających ten spór na skalę globalną amerykańscy urzędnicy wymieniają:

  • Utrzymanie miejsc pracy: protekcjonizm nie pomaga w utrzymaniu miejsc pracy. Pierwsze cła importowe na stal i aluminium spowodowały likwidację 16 miejsc pracy w zamian za utworzenie jednego miejsca zatrudnienia, co negatywnie wpłynęło na wszystkie gałęzie przemysłu zależne od tych surowców.
  • Sprawiedliwy Handel: zagraniczne przedsiębiorstwa wkraczając na największe rynki konsumenckie, muszą przestrzegać przepisów lokalnych. Joint venture zmusza firmy zagraniczne do przekazania swoich technologii chińskiej firmie siostrzanej. Jest to główny powód napięć między tymi dwoma mocarstwami, gdzie każde z nich stara się chronić własne interesy, a także zależność technologiczną i/lub postęp technologiczny.

Według wielu ekspertów ukryte przyczyny tego sporu handlowego są przede wszystkim natury geopolitycznej. Na początku lat dwutysięcznych, pod względem technologii i światowych wpływów Chiny znajdowały się daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi. W niespełna 20 lat dogoniły je, a obecnie podważają amerykańskie przodownictwo. Ponadto, nowy projekt “Jeden pas i jedna droga”, a także plan strategiczny "Made in China 2025" stanowią zagrożenie dla interesów USA.

Deeskalacja napięć - jedyny sposób na zakończenie tej wojny handlowej

Techniki negocjacyjne Trumpa uczyniły go sławnym w świecie biznesu i w stosunkach międzynarodowych, jednak tym razem wygląda na to, że Chiny pozostaną nieugięte.

10 maja, stronom konfliktu - pomimo rozejmu ogłoszonego w grudniu 2018 r. - nie udało się osiągnąć porozumienia, co doprowadziło do podniesienia cła importowego z 10% do 25% na chińskie towary o łącznej wartości 200 mld USD. Władze chińskie wyraziły ubolewanie z powodu tej decyzji i zapewniły podjęcie “niezbędnych środków zaradczych”.

15 maja, dzięki ustawie o cyberbezpieczeństwie USA Trumpowi udało się umieścić Huawei na czarnej liście. Od teraz amerykańskie firmy nie mogą więcej współpracować z Huawei. Jest to poważny cios dla dumy Chin i drugiej co do wielkości firmy telekomunikacyjnej na świecie oraz dla rozmów handlowych. Trump zamierza wykorzystać Huawei jako monetę przetargową w tym przedłużającym się sporze.

Na początku tego tygodnia, 20 maja, najwięksi amerykańscy producenci obuwia i sprzedawcy wystosowali do prezydenta list, w którym wzywają go do zaprzestania realizacji obecnej polityki handlowej, w przeciwnym razie jej skutki będą “katastrofalne dla konsumentów, firm i całej gospodarki amerykańskiej”.

W zglobalizowanym świecie decyzje podejmowane w jednej części świata mogą mieć wpływ na sytuację po drugiej stronie globu. Jakie skutki może mieć ta wojna handlowa dla licytatorów i sprzedawców używanych maszyn?

Wpływ na rynek maszyn używanych

Nasilająca się wojna handlowa między USA i Chinami oraz wejście w życie dodatkowych ceł oddziałuje bardzo negatywnie na przemysł rolniczy. O ile już rok 2018 był dla amerykańskich rolników trudnym okresem, to zdaje się, że rok 2019 będzie dla nich jeszcze większym wyzwaniem.

Obawy amerykańskich rolników stale rosną; chińskie cła na import z USA, w tym na soję, kukurydzę, świeże owoce i produkty mleczne, już wpłynęły negatywnie na rynek. Wspomniane “niezbędne środki zaradcze”, które wkrótce zostaną podjęte przez Chiny, sieją niepewność pośród rolników.

Duża część chińskich zakupów soi została przeniesiona do Brazylii, co spowodowało straty finansowe i nadwyżkę produkcji po stronie amerykańskiej. Pomimo pomocy federalnej dla rolników w wysokości 11 mld USD, ich przychody w pierwszym kwartale 2019 roku spadły o 11,8 mld USD.

W związku z tym, rolnicy obawiając się o swoją przyszłość, zwlekają z inwestycjami. Zakup nowego ciągnika lub maszyny staje się dokładnie przemyślaną decyzją, której konsekwencją jest zmniejszenie dochodów producentów maszyn. Oprócz tego, wraz z cłami na surowce pierwotne, firmy takie jak Caterpillar Inc. lub Deere & Co będą zmuszone wydać w tym roku dodatkowo 100 - 250 mln USD.

Niemniej jednak obecna sytuacja może także otworzyć drzwi dla nowych możliwości. Z powodu wzrostu cen nowych maszyn potencjalni nabywcy zwrócą się w kierunku rynku wtórnego.

Heico Koch, założyciel i dyrektor generalny Trademachines.com - metawyszukiwarki używanych maszyn, zachowuje swój optymizm: “Wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami będzie miała niewątpliwie wpływ na strategie inwestycyjne firm. Zwlekając z inwestycjami w nowe maszyny ze względu na niepewną sytuację na rynku, firmy będą dłużej korzystać z własnych używanych maszyn, co zmniejszy liczbę ofert na rynku wtórnym. Jeśli już będą zmuszeni do dokonania zakupu maszyny jest bardzo prawdopodobne, że w pierwszej kolejności będą szukać ofert z drugiej ręki.

Jednocześnie producenci, w odpowiedzi na malejące przychody, będą prawdopodobnie opóźniać lub wstrzymywać wprowadzanie na rynek nowych innowacyjnych produktów. W niektórych przypadkach, mając nadwyżkę produktów na magazynach, będą nawet obniżać ceny sprzedaży, co z kolei doprowadzi do drastycznego zmniejszenia przychodów użytkowników rynku maszyn używanych”.

Źródła:

Informacje prasowe:

  • TradeMachines jest metawyszukiwarką maszyn używanych. Łączymy oferty sprzedawców i licytatorów z całego świata. Pod jednym dachem zgromadziliśmy maszyny wszelkiego rodzaju. Nasza platforma jest dla potencjalnych nabywców wygodnym sposobem poszukiwania lokalnych i globalnych ofert online.
  • Przedruk bezpłatny.
  • W przypadku wykorzystania naszej pracy prosimy o umieszczenie linku do trademachines.com. Wszystkie użyte zdjęcia są wolne od praw autorskich.
  • Szczegółowy wykaz źródeł umieszczony jest na dole tej strony: trademachines.com/info/tradewars.
  • Aby uzyskać więcej informacji na temat TradeMachines, prosimy o kontakt: onlinemarketing@trademachines.com

Angehängte Dateien

PDF-Dokument Word-Dokument

Kommentare (0)

Kommentar hinzufügen

Kommentar

Durch das Absenden Ihres Kommentars akzeptieren Sie, dass Ihre persönlichen Daten Mynewsdesks Datenschutzerklärung entsprechend verarbeitet werden.